Přínos masážních olejů a terapeutických svíček pro sportovní regeneraci

Přínos masážních olejů a terapeutických svíček pro sportovní regeneraci pro, 30 2023

Proč by si měl každý sportovec dopřát luxus v podobě masážního oleje či svíčky

Jsem milovnicí sportu a wellness už dlouhá léta. Hodiny trávené ve fitku, na běžecké dráze či v posilovně mi přinesly kromě fyzické zdatnosti i jedno zásadní ponaučení – regenerace je klíčová! A co je lepšího pro regeneraci unavených svalů než kvalitní masáž s voňavým olejem, nebo si dopřát relaxaci při svitu aromaterapeutické svíčky? Není to jen o tom voňavém blahu, který si takhle můžete dopřát. Masážní oleje s různými účinky mají na svaly sportovce téměř zázračný vliv a svíčky dokážou harmonizovat mysl po psychicky náročném tréninku. Víte, že když jsem poprvé vyzkoušela masážní olej s arnikou po půlmaratonu, nemohla jsem uvěřit, jak rychle mi svaly došly do normálu? A ta čarovná atmosféra, když večer po náročném dni zapálím svíčku s esencí levandule – to vám povídám, tohle jsou ty třešničky na dortu sportovního života.

Jaké masážní oleje nám trh nabízí a proč právě ony?

Když se podíváte do trafiky nebo na internet, nabídky olejů na masáže vám doslova zamotají hlavu. Je jich jak moře ryb. Různé vůně, účinky, složení... Kolegyně z jógy nedávno vznesla otázku, na co se při výběru soustředit. Říkám vám, není to žádná věda, ale několik zásad bychom měli mít na paměti. Oleje typicky obsahují různé bylinné extrakty a esenciální oleje, které podporují prokrvení, uvolnění svalstva a mají i protizánětlivé účinky. A právě pro sportovce jsou tyto faktory klíčové. Jak se říká, prevence je základ, a právě masážní olej může pomoct předejít dlouhodobému přetěžování a dalším sportovním zraněním. Vlastně bych řekla, že každý fyzicky aktivní člověk by měl mít doma aspoň jeden lahodně vonící masážní olej – věřte mi, vaše svaly vám za něj poděkují!

Aromaterapeutické svíčky – nejen romantika, ale i pomocník pro naši mysl

Nic proti romantické večeři při svitu svíček, ale víte, co je ještě lepší? Aromaterapeutická svíčka, a to nejen s příjemnou vůní, ale i s léčivými účinky pro naši psychiku. Po náročném zápasu nebo dni plném sportovních výkonů je duševní uklidnění stejně důležité jako fyzické uvolnění svalů. A tady přichází na řadu právě ty svíčky – s esencemi, jako je lavandule nebo ylang-ylang. Přiznám se, že jsem si koupila svíčku s eukalyptem a od té doby, co jí zapaluji při večerní meditaci, mi spánek nikdy nesedl lépe. To, co olej udělá pro tělo, dokáže aromaterapeutická svíčka pro duši. Moje dcera Eloise to pojala vědecky a začala zkoumat účinky různých voní na koncentraci při učení. Zatím máme jasný vítěz – máta peprná. Prý když se učí něco složitého, zapálí si svíčku a je to o poznání lehčí!

Sportovní masáže nejsou jen pro profesionály

Měla jsem kdysi předsudky. Říkala jsem si: "Sportovní masáže? To je přece jen pro ty, kteří z toho žijí, pro profesionální sportovce." Ale jak už to bývá, předsudky jsou k ničemu. Sportovní masáže a pravidelné používání masážních olejů jsou pro každého, kdo chce svému tělu poskytnout tu nejlepší možnou péči. A ono to nemusí být jen v rukou maséra, i když profesionální dotek je samozřejmě nepřekonatelný. Masáž můžete zvládnout i doma, jen stačí základní znalosti a dobrý olej. Moje největší chyba byla, že jsem si myslela, že masáže nejsou pro lidi jako já – rekreační sportovce. Monitoring mojí svalové únavy a postupné zlepšení, jak jsem do své rutiny zařadila masážní oleje, mě přesvědčil o opaku.